Prowadzisz własną firmę, potrzebujesz e-zwolnienia lekarskiego i zastanawiasz się, czy będziesz musiał całkowicie zrezygnować z obowiązków zawodowych, co w praktyce jest niemożliwe? Dowiedz się więcej na ten temat!
Przedsiębiorcy, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie i opłacający składkę chorobową, mogą uzyskać e-zwolnienie. To prosty i szybki sposób na otrzymanie zwolnienia lekarskiego. Większość serwisów oferujących tego typu usługi realizuje je w przeciągu kilkunastu minut. Poza tym bardzo dużym plusem jest dostępność 24h/7 dni w tygodniu. Przeczytaj więcej na temat zwolnienia lekarskiego dla samozatrudnionych.
Zobacz, jak zdobyć zwolnienie w serwisie e-lekarz24h.pl!
Kto może zdecydować się na zwolnienie lekarskie na własnej działalności?
Zwolnienie chorobowe może otrzymać osoba prowadząca działalność pozarolniczą, a także wszyscy ci, którzy na stałe z nią współpracują. Bardzo ważne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Jednym z nich jest otrzymanie opinii lekarza o czasowej niezdolności do pracy. Ta uprawnia do otrzymania zwolnienia chorobowego. Gdy samozatrudniony je dostanie, to może pobierać zasiłek z ZUS, ale jedynie wtedy, gdy przez ostatnie 3 miesiące opłacał terminowo składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
E-zwolnienie – jak przedsiębiorca może je otrzymać?
Jeśli nie masz czasu, aby udać się do swojego lekarza po zwolnienie lekarskie, to możesz rozważyć e-zwolnienie. Proces otrzymywania e-zwolnienia w przypadku przedsiębiorców przebiega właściwie tak samo, jak w przypadku osób zatrudnionych np. na umowę o pracę lub zlecenie. Zazwyczaj wystarczy wypełnić krótki formularz medyczny i poczekać chwilę na kontakt ze strony specjalisty. Gdy lekarz po zapoznaniu się z odpowiedziami pacjenta stwierdzi, że ten powinien otrzymać e-zwolnienie, to takowe dostanie. Cały proces zajmuje zwykle kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczny, dlatego też cieszy się niesłabnącą popularnością.
Zwolnienie lekarskie a prowadzenie firmy
Jeśli samozatrudniony otrzyma e-zwolnienie, to jest to jednoznaczne z tym że nie ma prawa wykonywania pracy zarobkowej. Informacje na ten temat można znaleźć w art. 17. ust. 1. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z przepisem ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy podczas realizacji pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia w nieodpowiedni sposób z jego celem, nie ma prawa do zasiłku na okres trwania zwolnienia. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie każda czynność to praca zarobkowa. Oznacza to, że przedsiębiorca może wykonywać czynności istotne dla funkcjonowania firmy takie jak np. podpisywanie dokumentów.
Co należy zrobić po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego?
Gdy przedsiębiorca jest chory, to powinien dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie i wypełniony formularz ZUS Z-3b. Ma na to 7 dni od daty wystawienia zwolnienia. Jeśli osoba prowadząca własną działalność gospodarczą zdecyduje się na e-zwolnienie, wówczas dokument zostanie automatycznie dostarczony do ZUS, więc przedsiębiorca nie musi tego robić. Aktualnie istnieje wiele serwisów, które oferują zwolnienia online. Korzystając z ich usług, możesz szybko i sprawnie otrzymać potrzebny dokument.
Warto tutaj podkreślić, że zasiłek chorobowy zwykle jest wypłacany w ciągu 30 dni. Podczas okresu jego przysługiwania przedsiębiorca nie jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak możesz otrzymać e-zwolnienie, prowadząc własną firmę. Nie jest to skomplikowane, zatem jeśli potrzebujesz taki dokument, to już dziś znajdź zaufany serwis i zdobądź go.
materiał partnera